pátek 26. ledna 2018

# 1930s # 20.století

Kuchařka z první republiky


Konečně jsem si začala dělat dny sama pro sebe. Začetla jsem se do knih, které mi i nadále leží bez ladu a skladu v komodě. Jediný způsob, jak je dostat do knihovny, je - si je přečíst. A tak jsem se začetla do Sladké první republiky.

Hned v úvodu se píše, že recepty v knize obsažené jsou poupravené. Autorky pročítaly originální recepty z té doby a zkoušely je péct, nicméně zjistily, že naše chuťové buňky se krapánek liší od dob minulých, a tak suroviny někdy trochu pozměnily. Nebo spíše přizpůsobily. 

Mimo úžasné recepty a snad ještě okouzlivější fotografie je na konci každé "kapitoly" krátký text s fakty tehdejší doby. Například právě, co se týká surovin, známých cukráren, vybavení kuchyně a! známé kuchařky.

Kromě Sladké první republiky mám i Kuchařku první republiky - Od dělnického Žižkova do kuchyně filmových hvězd, ale říkala jsem si, že bych chtěla mít i nějakou opravdu originální (dobovou).

Autorky Sladké první republiky řadí mezi Známé kuchařky Rettigovou a její Domácí kuchařku z roku 1826 (možná právě kvůli tomu století mě nezaujala), Karla Šroubka a jeho Jak se vaří u Šroubka z 30. let, Anuši Kejřovou - která vydala řadu kuchařských publikací - nejznámější je Úsporná kuchařka, poté snad první Polovegetariánská kuchařka Zlatá kniha malé domácnosti. Milena Jesenská sepsala a vydala v roce 1925 Mileniny recepty - o ty jsem se rovněž dále nezajímala, protože se uvádí, že je vhodná spíše pro pokročilé mistry kuchaře. Možná Vám něco říká jméno Marie Janků-Sandtnerová, která vydala řadu kuchařek, ale nejkupovanější byla Kniha rozpočtů a kuchařských předpisů, v níž jste mohli najít i kalorickou hodnotu jednotlivých jídel. Velmi se mi zalíbila kniha Kuchařské abecedy od Růženy Černé obsahující i jídelní lístek na celý týden. Dále jsou jako známé kuchařky uvedeny Luise Ondráček a Marie Haškovcová.

Po přečtení dokonalých návodů, jak připravit různé druhy těsta, mi to prostě nedalo a porozhlédla jsem se po některých výše uvedených kuchařkách.

Zjistila jsem, že Úsporná kuchařka a Jak se vaří u Šroubka byly vydány i v novém aktualizovaném vydání. Můžete si je tedy koupit nové nezničené v knihkupectvích. "Aktualizované" bohužel ale mimo jiné znamená, že i jazyk, jakým je kniha napsána, je moderní...a tak to (alespoň pro mě) ztrácí své kouzlo. Takže bylo jasno. Musím si sehnat výtisky z 30. let.

Úspornou kuchařku jsem si vydražila na aukru za cca 150 Kč. Měla jsem zájem ještě o Kuchařskou abecedu, ale nepoštěstilo se mi koupit ji v dostupné cenové kategorii. Tak snad ji časem objevím jinde! Na několika stránkách v mé knize jsou k receptům rukou dopsány soukromé obzkoušené tipy, jak je doladit. Nehledě na to, kdy je tam pisatel vepsal, líbí se mi, že tahle kniha opravdu ŽIJE!Notně uvažuji, že Jak se vaří u Šroubka si koupím v novém vydání. Také si nejspíš koupím moderně zpracovanou kuchařku První republika u stolu. Ale pak s těmi nově sepsanými na toto téma nejspíš skončím a vrhnu se na další vyhledávání starých receptů.

Napište mi, které knihy z moderních prvorepublikových kuchařek vlastníte Vy, a které Vás zaujaly z těch historicky známých?
Žádné komentáře:

Okomentovat

Pravidelní čtenáři

For English, press: