pondělí 1. ledna 2018

# 20.století # móda

(nejen) Obchody s -true- vintage oblečením a věcmi?

Název článku je poněkud dlouhý a ošemetný, ale doufám, že se bude lépe hledat dalším začínajícím milovníkům vintage na Googlu.
Na úvod Vám chci říct, že nejsem žádný odborník. Zaujetí historií je se mnou spojeno již od dětství (minulost rodiny, děda historik atp.), ale utrácení peněz v její (nebo můj?) prospěch se věnuji teprve něco málo přes rok, kdy oficiálně vydělávám.

Z toho plyne, že nosit true vintage věci a zdobit si jimi dům není zrovna levná záležitost. Ještě horší to je, pokud bydlíte mimo velká města a jste odkázáni na internetové burzy/bazary, popřípadě e-shopy, kdy práci lovce pokladů za Vás vykonává někdo jiný, což se odráží i na ceně.

Nerada bych Vám doporučovala dražší obchody, ve kterých sama nijak zvlášť nenakupuji (právě z finančních důvodů a mé možnosti navštívit kamenné prodejny), ale upřednostním ty vlastníci e-shopy. Na závěr článku ovšem nepřijdete ani o soukromé tipy, kam jít "lovit" ve 3 největších městech České republiky.


Internetové obchody:

 • Salon Módy - dostupný na: https://salonmody.cz/, rovněž má v Praze svůj showroom. Zaměřuje se na módu a doplňky do roku 1945. Většina věcí, které se Vám tam budou líbit, budou mít opravdu vysokou cenu. Ale ze zkušenosti Vám mohu potvrdit, že pokud za to materiál stojí, nebojte se investovat.

 • Retro Komnata - dostupná na: http://www.retrokomnata.cz/ Komnata, jejíž kamenný obchod je v Brně, se zaměřuje hlavně na módu 50.-90. let minulého století. Ceny se pohybují na stejné úrovni jako u současných nenošených oděvů v klasických obchodech. V poslední době měli často slevy, takže jde nakoupit i levněji.

 • Aristokrat Vintage  - obchůdek je kamenný v Praze, ale vystavují věci k prodeji i na svém facebooku >zde<. Ceny jsou opravdu vysoké. Slevy jsou vystaveny pouze v kamenné prodejně.

 • 1981 - dostupné na: https://www.1981.cz/ Zatím jsem si tam nic neobjednala, ale po některých kouscích jsem už pokukovala. Ceny menší než u Komnaty, ale kdoví na jak dlouho.
Kde lovit na internetu dále:
 • Burzy a bazary - ty sleduji především na facebooku, nejpočetnější je asi: Staré věci - škoda vyhodit, kde si svého času (a někdy i nadále) dělal majitel stránky paseku jak se mu zlíbilo. Když to ovšem pominete a "zariskujete" si nadálku, můžete najít zajímavé věci a přes soukromé zprávy si je nechat jednotlivými prodávajícími zaslat poštou. Nevýhodou při tak velkém počtu lidí je, že se najde řada samozvaných odborníků, kteří znají poptávku a ceny příliš nadsazují.

 • Fler.cz - všimli jste si, že oblíbený obchod plný rukodělných věcí má i kategorii Vintage? Tato kategorie je moje nejoblíbenější. Nakoupila jsem v ní již pár doplňků do domácnosti, kabelek a šatů doslova za hubičku. (Článek o mých oblíbených prodejcích se v budoucnu chystá.)

 • Vinted.cz - dřívější votočvohoz je na prohledávání staronových kousků oblečení jako stvořený. A ačkoli tam najdete povětšinou věci "ve stylu daných let", často narazíte i na originální kousky, o kterých to ani sám majitel neví a tedy nechce na Vás rýžovat. Sama jsem na něm nalezla true vintage šaty z úvodního článku :) (a taky spoustu kožených bot z 50.-60. let).

Kde nakupovat ve městech:

 • Charitativní obchůdky - nevíte, co se starými věcmi? Dejte je na Charitu! Když se lidi potřebují něčeho zbavit, činí až moc dobrých věcí najednou. Morální poučení stranou... Opravdu jsem ráda za BOOM charitativních obchůdků v poslední letech. Často vypadají jako věšákové sekáče nebo zastavárny, ale i tak v nich najdete kvalitu za nízkou cenu. Málokdy je v nich prodavačem "odborník", který zná tržní hodnotu věcí.

 • Bleší trhy
 • Secondhandy - rozhodně NEDOPORUČUJI síť Genesis. Naopak je lepší se zaměřovat na "halové" než menší. 

Soukromé tipy:

 • Ostrava
  • Megasekáč Ostrava - většinu kusů nakoupíte za 45 Kč, sezónní zboží je za 65,- (aktuálně to byly vánoční svetry, kalhoty a soupravy na zimní sporty), lepší šaty na ples za 200,-. Pokaždé, když jedu do Ostravy (a přes ni domů), se tam musím zastavit. Našla jsem tam již nespočet krásných, nepoškozených true vintage oblečení (především šatů), tak na něj nedám dopustit! Např. šaty na fotce:

  • Blešák VLATO - na první pohled je to nevábně vypadající "bordel" nahromaděných věcí, ale kdo, hledá najde! Zejména u šperků je o co stát a také elektroniky (promítačka) či spotřebičů do domácnosti (originál Remoska za 300,-) a nábytku určeného k renovaci.
 • Brno
  • Obchůdky Nadace Veronica - viz. když jsem nahoře psala o charitativních obchůdcích. Tyhle jsou v Brně skvělé. Při jednom "lovu" v rámci Muzejní noci 2016 jsem si koupila kabelku (,do které se vejde můj 7palcový tablet) a rukavičky.
  • Botárna-Oblékárna - která je dalším zářivým příkladem "halových" sekáčů. Pokud si vyčleníte pár hodin ze dne, můžete tam najít opravdu kvalitní věci za nízké ceny. Sem tam mají výprodeje a slevy, o kterých informují na svých stránkách http://botarna-oblekarna.cz/ Kvalitou se rozumí hlavně materiál, například LEN. :3

  • RETRO-USE - je projekt znovuvyužití starých věcí vyrobených do roku 1989. Místo toho, aby skončily na sběrných dvorech (, kam se semtam doporučuji jít mrknout taky), dávají je lidé do externích skladů Retro-use. Kde je najít, se dozvíte na jejich stránkách. Často se pak projekt účastní bleších trhů a dobročinných bazarů konaných v Alfa pasáži, tam se můžete prohrabat, jak je libo. :)
 • Praha
  • Secondhand Modrý pavilon - kontakt >zde< - opět sekáč v prostorách 600m2 se skrytými poklady.
  • Bleší trhy ve Vysočanech a Vinohradech

----------------------------------------------------------------
Protože v Praze nežiju (a ani jsem nežila), nemůžu Vám dát více osvědčených tipů. Znám lidi, kteří si chválí obchůdek Bohemian Retro Vintage, který vlastní česky mluvící angličanka znající hodnotu daných kousků. Stylově se tento obchůdek podobá mnoha mnou navštívených zahraničních obchůdků s vintage (v budoucnu o nich bude také článek) s cenově vyšší (avšak NE neúnosnou) hladinkou. Dokázala bych si alespoň dle fotek vybrat ve Vintage Gallery Prague, ale "nadálku" nezjistím, jaké jsou ceny. (Takže, prosím, pokud tam někdo byl, napište mi!) Pokud máte rádi hipsteření a pinup, tak si určitě vyberete v Crashily, kde mají často maximální výprodeje, ale o "true vintage" se většinou nejedná.

Závěrečný tip:  HLEDEJTE! 

Až se na Vás usměje štěstí, dodá Vám to elán hledat dál a dál. Možná se z toho stane trochu koníček. Možná časem už nebudete chtít (potřebovat? :D) nakupovat, ale bude stačit se jenom dívat. Obdobně to dělám poslední dva roky já. Jedu někam na dovolenou a pak minimálně jeden den z ní prolézám tamní vintage shopy a secondhandy. :D (Taky koukám, zda tam nemají v dané dny nějakou swingovou tančírnu, a chodím koukat na historii. Kdepak lenošení, to se u mě nečeká.)

Někdy stačí zastrčit nos do babiččiny skříně a něco si vybrat. :) Momentálně u mě doma jedno velké vyklízení skříně probíhá, postupně budu dávat kousky na můj profil na vinted, tak koukněte. :)


Pokud máte nějaké soukromé tipy, "kam jít lovit", napište mi :). Ráda se kouknu i někam jinam, když to bude stát za to. Díky :)
4 komentáře:

 1. Krásný článek. :) Také se snažím hledat vintage kousky, převážně z období 30. a 40. let. Musím říct, že to tedy není vůbec jednoduché, řekla bych, že o dost náročnější, než kousky z 50. let a výš.

  Každopádně - o Botárna a oblékárna jsem neslyšela, určitě se tam půjdu podívat, vypadá to slibně. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Díky! Souhlasím, že to jednoduché není. Přece jen, když jsou tak kvalitní, že vydržely (a moly je nesežraly) až do dnešní doby, tak jsou vzácnost. Navíc 50.kové šaty prostě frčí pro svou ženskost "domácích paniček" (pinup).
  Rozhodně si ale taky myslím, že šaty z 30.-40. let a) málokdo pozná, protože se to tam měnilo jako na běžícím páse a b) kvůli přešívání a dalším "válečným" důsledkům, nejsou tak atraktivní. Všichni prostě neměli na to, aby měli exkluzivní šaty jako herečky z černobílých filmů.

  OdpovědětVymazat
 3. Krásný článek, díky za tipy! Já vždy nejlépe sehnala v sekáčích, nebo v anglických charity shopech.

  http://www.bygabra.cz/

  Měj se krásně!

  OdpovědětVymazat

Pravidelní čtenáři

For English, press: